1956 USSR Spartakiade

Men's Participants

RSFSR (Moscow)

Boris Gaida, Dinamo
Evgeny Korolkov, Dinamo
Yakov Kravets, Sovetskaya Armiya
Valentin Lipatov, Sovetskaya Armiya
Valentin Muratov, Burevestnik
Evgeny Ivanov, Torpedo
Pavel Stolbov, Sovetskaya Armiya
Vitaly Yanenko, Sovetskaya Armiya
Vasily Cheburaev, Lokomotiv

RSFSR (Leningrad)

Aleksei Gulyaev, Burevestnik
Nikolai Ivanov, Burevestnik
Vladimir Portnoi, Dinamo
Yuri Povarov, Burevestnik
Evgeny Sukhov, Trudovie Reservi
Yuri Serkov, Avangard
Petr Terenin, Sovetskaya Armiya
Vladimir Fadeev, Sovetskaya Armiya
Anatoly Golovanov, Burevestnik

RSFSR

Ivan Vostrikov, Dinamo
Galeev, Spartak
Nikolai Kotyatkin, Zenit
Vladimir Kuznetsov, Burevestnik
Aleksandr Murchenko, Burevestnik
Yuri Chernov, Sovetskaya Armiya
Arnold Belkin, Dinamo
Valery Zaitsev, Burevestnik
Konstantin Pirogov, Burevestnik

Ukrainian SSR

Viktor Chukarin, Burevestnik
Boris Shakhlin, Burevestnik
Dmitry Leonkin, Sovetskaya Armiya
Yuri Titov, Burevestnik
Boris Tkachev, Krasnoe Znamya
Valentin Purtov, Spartak
Yuri Makurin, Krasnoe Znamya
Yuri Osharov, Stroitel

Georgian SSR

Vakhtang Gurskii, Dinamo
Sergei Dzhaiani, Burevestnik
Revaz Sherabidze, Dinamo
Vakhtang Kulumberashvili, Spartak
Revaz Kachakhidze, Dinamo
Aleksandr Grinshtein, Sovetskaya Armiya
Vladimir Asatiani, Dinamo
Otar Korkiya, Dinamo
Otar Shavdiya, Burevestnik
Nodar Pridonoshvili, Burevestnik

Belorussian SSR

Roman Vatkin, Sovetskaya Armiya
Lenin Galkin, Sovetskaya Armiya
Boris Zykov, Trudovie Reservi
Anatoly Ishchenko, Burevestnik
Aleksei Krechetov, Sovetskaya Armiya
Evgeny Lenskii, Burevestnik
Nikolai Miligulo, Sovetskaya Armiya
Vladimir Shabalin, Burevestnik
Aleksandr Pokutin, Burevestnik

Armenian SSR

Albert Azaryan, Spartak
Albert Aznauryan, Spartak
Vichakan Akopyan, Spartak
Leonid Zakharyan, Spartak
Zaven Matevosyan, Burevestnik
Gurgen Mnatsakanyan, Dinamo
Albert Sarkisyan, Dinamo
Grant Shaginyan, Spartak
Yuri Karapetyan, Burevestnik

Azerbaijani SSR

Dmitry Filonov, Dinamo
Nikolai Popov, Burevestnik
Anatoly Krivenko, Dinamo
Boris Klatsman, Burevestnik
Vladimir Danilyan, Burevestnik
Yuri Kiselev, Neftyanik
Fank Radzhabov, Burevestnik
Abbas Nasirov, Burevestnik
Semyon Baryudin, Burevestnik

Uzbek SSR

Nikolai Artamonov, Burevestnik
Isaak Krichman, Lokomotiv
Antaoly Ovsyannikov, Spartak
Yuri Ponkratov, Burevestnik
Konstantin Sorvin, Dinamo
Eduard Syrkin, Lokomotiv
Vitaly Khrimpach, Dinamo
Vasily Devyatov, Burevestnik

Kazakh SSR

Aleksandr Zimin, Dinamo
Grigory Krivolapov, Dinamo
Gennady Mitrofanov, Burevestnik
Oleg Mishchenko, Burevestnik
Petr Osadchenko, Spartak
Pavel Petrov, Burevestnik
Viktor Romko, Burevestnik
Valery Stepanov, Burevestnik

Kyrgyz SSR

Aleksandr Sheikman, Burevestnik
Yuri Isaev, Urozhai
Nikolai Karnatskikh, Burevestnik
Ernst Akromov, Burevestnik
Ivan Bervinov, Burevestnik
Veniamin Ivanenko, Burevestnik
Aleksei Loktionov, Burevestnik
Evgeny Titov, Burevestnik
Vladimir Finogenov, Burevestnik
Vladimir Mikityanskii, Burevestnik

Tadjik SSR

Vladimir Antropov, Burevestnik
Vasily Zalogov, Sovetskaya Armiya
Rafkit Zyamilov, Spartak
Arkady Vaksler, Burevestnik
Vladimir Kudashev, Burevestnik
Khamdam Raufov, Burevestnik
Gennady Chernook, Burevestnik
Ernin Khamraev, Burevestnik
Mikhail Kamenskikh, Burevesnik

Turkmen SSR

Aikaz Sarkisov, Burevestnik
Valentin Kapelyushnikov, Burevestnik
Aleksandr Portnov, Burevestnik
Aleksandr Kolosov, Burevestnik
Albert Badalov, Burevestnik
Artyom Arustamov, Burevestnik
Aleksandr Bogdasarov, Burevestnik
Vasily Baturin, Burevestnik
Orazberd, Khellenov, Burevestnik

Moldavian SSR

Yuri Vishiyakov, Sovetskaya Armiya
Pavel Evglevskii, Sovetskaya Armiya
Viktor Kolchin, Dinamo
Mark Leikin, Burevestnik
Nikifor Titov, Spartak
Dmitry Toporov, Dinamo
Gennady Shakin, Sovetskaya Armiya
Igor Shevchenko, Burevestnik

Latvian SSR

Aleksandr Alekseev, Sovetskaya Armiya
Yuri Zhitlukhin, Trudovie Reservi
Petr Kotenko, Daugava
Viktor Levkin, Daugava
Vladimir Mashkov, Sovetskaya Armiya
Konstantin Nedelskii, Sovetskaya Armiya
Nikolai Podryadov, Daugava
Aleksandr Yudin, Sovetakaya Armiya

Lithuanian SSR

Anastas Yanitskas, Zhalgiris
Vitautas Grigalyunas, Zhalgiris
Evgeny Maslov, Dinamo
Anatoly Ovsyak, Dinamo
Yustinas Plikaitis, Dinamo
Roman Simanovich, Dinamo
Algis Chesna, Zhalgiris
Vadim Shegelman,  Dinamo
Napoleonas Sharkis, Zhalgiris

Estonian SSR

Yulo Vellemaa, Kalev
Yulo Bimb, Kalev
Vyaino Kulla, Spartak
Kheino Laaspere, Trudovie Reservi
Nikolai Popov, Sovetskaya Armiya
Uno Purru, Kalev
Benno Khaitin, Kalev
Viktor Yatsyna, Kalev
Gavril Kostrov, Dinamo

RSFSR (Karelian ASSR)

Evgeny Aleksandrov, Burevestnik
Anatoly Antonov, Sovetskaya Armiya
Izot Grivtsov, Burevestnik
Nikolai Gusentsev, Sovetskaya Armiya
Yuri Karpov, Sovetskaya Armiya
Igor Kiyazev, Burevestnik
Igor Kozlov, Lokomotiv
Vladimir Medvedev, Burevestnik
Viktor Petrov, Sovetskaya Armiya


This page was created on December 02, 2004.
Gymn Forum